• EPHESUS Fırçalı Araç Yıkama Makinası
  • Ürün Hakkında Teknik Bilgi
  • Teknik Özellikler Tablosu
  • Resim Galeri
  • Video Galeri
EPHESUS FIRÇASIZ ARAÇ YIKAMA MAKİNASI - EPHESUS TOUCHLESS ROLOVER
EPHESUS TOUCHLESS
Rolover tip köprülü makineler, araç sabit tesis hareketli olarak çalışan sistemdir. Sistem fırçasız (temassız) araç yıkama makinası olarak tasarlanıp yıkama kalitesindeki en yüksek verimi elde etmek için son derece teknolojik sistemlerle dizayn edilmiştir.
Bu sistem içerisine değişik yıkama usullerini uygulayabilen aksesuarlar ilave edilebilir.
Araç yıkama süreleri 6 ila 12 dk arasında işlem farklılıklarına göre değişen farklı programlara sahiptir.

EPHESUS TOUCHLESS Tipi yıkama makinesi modeline göre 2.50 cm yükseklikten 3.00 cm yüksekliğe ve 2.20 cm genişliğe kadar olan tüm araçları (binek, van, jip, minibüs vb.)isteğe göre şekillendirilen yıkama seçme butonlarını kullanarak yıkayabilir ve kurutabilir.
Sistemde bulunana hareketli yıkama robotları, köpük serme sistemi ve kurutma sistemi 3D (üç boyutlu) hareket kabiliyetine sahiptir.
Yıkanan aracın profil yapısına göre tüm sistemler otomatik olarak yön değiştirme ve yüzey algılama özelliğinde olduğundan araçların önü, arkası, yan yüzeyleri ve üst dam kısımları ince bir hassasiyetle yıkanmakta ve kurutulmaktadır.


EPHESUS TOUCHLESS Tipi makinelerin gövde elemanlarına korozyona karşı sıcak daldırma galvaniz uygulanmış, sıcak fosfat uygulaması yapılmış ve daha sonra elektrostatik toz boya ile kaplanarak fırınlanmıştır. Makinelerin çalışma sistemi, tamamen PLC (Programlanabilen Lojistik Kontrol sistemi) bilgisayar kontrolü ile bir otomasyon dahilinde kontrol edilmektedir. İsteğe göre makinelerin çalışma programlarını azaltılıp çoğaltılabiliniz. Yıkanan araç sayısını gösteren Numaratör mevcuttur.

EPHESUS TOUCHLESS Model makinelerimizin ilgi çeken en büyük özelliği araç yıkama işlemine başlanıldığında araç üzerine serilen kimyasalların yoğun bir Köpük (kar) görüntüsü yaratması ve basınçlı yıkama robotlarının estetik slalomlu hareketleridir. Bu hareketler araç sahiplerinin büyük ilgisini çekmekte ve araç yıkama makinesine olan ilgiyi hayli arttırmaktadır. Yatay yıkama robotu ve yatay kurutma sistemi yukarı aşağı hareketleri frenli motor kontrolü ile kayışlı makara sarma yöntemi ile tasarlanmıştır. Sisteme bağlı Tüm hareketler değişik hız seçeneklerine sahip inverter (hız-frekans ayarlayıcı) kontrol üniteleri ile sağlanmaktadır. Köprü yürütme motorları inverter (hız-frekans ayarlayıcı) (zincir tertibatlı yürüyüş sistemi) kontrollü hareket ettiğinden makine kalkışı ve duruşu çok yumuşak olmakta bu da motor ve redüktör ömrünü uzatmaktadır.
Kullanımı kolay, bakım ve işletim maliyetleri gurubuna göre düşüktür.
Işıklı Ön ve Arka (firma adını ve logosunu kapsayan) Reklam Panolu Üst Giydirme isteğe göre uygulanabilinir.ARAÇ YIKAMA MAKİNASI PLC KONROL CİHAZLARI
SİSTEM ELEKTRONİK
PLC bilgisayar kontrolü ile yıkama işlemi otomatik olarak bir otomasyon dahilinde devam eder. Ayrıca kullanım kolaylığı sağlayan ve oluşabilecek arızaları gösteren Türkçe dijital ekranda opsiyonel olarak bu modellerde sunulmaktadır.
SYSTEM ELEKTRONİK
PLC bilgisayar kontrolü ile yıkama işlemi otomatik olarak bir otomasyon dahilinde devam eder.Ayrıca kullanım kolaylığı sağlayan ve oluşabilecek arızaları gösteren Türkçe dijital ekranda opsiyonel olarak bu modellerde sunulmaktadır.

A- KİMYASAL SERME - KİR YUMUŞATMA KEMERİ ve KÖPÜK SERME KEMERİ
Amacı: Yıkanacak tüm yüzeylere 4 bar basınçlı su ile birlikte kir yumuşatıcı kimyasal püskürterek ağır kir tabakası için ön yıkama ve ıslatma yapar. Bu işlem sonrası isteğe bağlı olarak, yıkacak araç yüzeyine farklı renklerde köpük serme işlemi de uygulanabilinir.

Konstrüksiyon Yapısı Özellikleri: Çelik boru ve profillerle oluşturulmuş, ana şase sıcak daldırma galvaniz ile kaplanarak korozyona karşı korunmuştur. Ünite her türlü araca cevap verecek şekilde belirli aralık ve açılarda makine üzerine monte edilmiştir.

Su Püskürtme Şekli:
Borular üzerinde bulunan manşonlara monte edilen v-jet özel Nozullar ile belirli açıda ve 4 bar basınçta su ve kimyasal taşıt yüzeyine püskürtür. Üniteye su, pompa grubu ile sağlanır.  Kir yumuşatıcı kimyasal ve köpük ise su hattına özel elektrikli oransal dozlama yapan dozaj pompası ile verilir. Kimyasal dozaj pompası, elektrik kumanda sistemi ile otomatik olarak çalışan ve istenilen miktarda dozaj ayarı yapılabilen İtalyan menşeli pompalardır.
Ünite Adedi: Sağ, sol ve Üst olmak üzere 1 takım olarak tesis edilir
B- ROTARY NOZUL- YÜKSEK BASINÇLI YAN YÜZEY ve JANT, TEKER YIKAMA ÜNİTESİ.
Amacı: Aracın yan kısımlarının ve tekerlerinin ağır kir tabakasından arındırılması için en az 70-100 bar basınçta kendi basıncı ile dönerek su püskürten yıkama robotudur. Konstrüksiyon Yapısı Özellikleri: Ünite çelik konstrüksiyon ve Profillerle oluşturulmuş, ana şase üzerine montajlıdır yıkanacak araca göre yıkama mesafesi sabittir.
B- ROTARY NOZUL- YÜKSEK BASINÇLI YAN YÜZEY ve JANT, TEKER YIKAMA ÜNİTESİ.
Su Püskürtme Şekli : Araçların girintili ve çıkıntılı kısımlarını yıkayan yıkama sistemi bir plaka üzerine yerleştirilmiş, dönerek su püskürtebilen, özel V jet nozullardan oluşmaktadır. Nozullar su basıncı ile dönebilen otomatik Turbo-Cleaner basınç rekorları üzerine montajlıdır. Nozullar araç kaportasına göre istenilen açıda su püskürtebilmektedir.
Ünite Adedi : Sağ, sol olmak üzere 1 takım olarak tesis edilir. Sistem otomatik olarak çalışır, istenildiğinde manüel olarak istenilen bölümler devre dışı bırakılabilinir.
* Her bir üniteye basınçlı su, 200 Bar- 30L/dk kapasiteli pistonlu tip pompa ile sağlanır.
* Motorlara İnverter Hız kontrol Cihazları ile yol verilir .
* İnverter sistemi ile bu ünitede büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanır.
* Motorlar FF1özellikli yüksek verim, düşük enerji tüketimi sınıfı yeni nesil motorlardır.
Aksesuarlar:
* Sistem üzerinde basınç ayar valfı bulunur. İstenildiğinde su basınç ayarı yapılabilinir.
* Sistem otomatik olarak çalışacaktır. İstenildiğinde manüel olarak devre dışı bırakılabilinir.
* Pompa ve motor birbirine özel kalplin takımı ile motordan ve motor milinden montajlıdır.
* Pompa Sistemi özel bir şase üzerine montaj yapılır,
* Ünite su girişinde pislik tutucu filtre, küresel vana ve 24V DC voltaj ile çalışan elektrikli vana bulunur.
* Sistem otomasyonu yedekli çalışma şeklinde dizayn edilir herhangi bir pompa arızalandığında yada basın ayarlarındaki değişiklikte otomasyon sistemi pompalardan birini otomatik olarak devreye alır veya devreden çıkartır.
Su Püskürtme Şekli :
Profil takibi Basınçlı Yıkama Ünitesi:
Araçların dam kısmını yıkayan üst yıkama sistemi, bir plaka üzerine yerleştirilmiş, dönerek darbeli su püskürtebilen, sağa ve sola doğru hareket edebilen 6 adet özel turbo jet nozullardan oluşmaktadır.

Ünitenin yukarı-aşağı, sağa-sola ve öne-arkaya hareketi ise İNVERTÖRLER ile otomatik olarak kontrol edilir. Teknolojisi sayesinde yıkanacak araçların ön plaka kısımlarından başlayarak aracın tüm üst kaportasının belli bir mesafeden takip ederek arka plakasına kadar yıkar.
DIJITAL,TÜRKÇE OPERATÖR PANELİ :
Tüm menüler Türkçedir.
Ekran içerisinde bulunan numaratörler sayesinde hangi programda kaç araç yıkandığını görebilmekte ve istenildiği takdirde bu sayfa işletmeci tarafından şifrelenebilmektedir. Arıza tespit kolaylığı, adres göstergeli sinyalizasyon.
Opsiyonel ekipmanları aktifleştirme ve pasifleştirme özelliği ile 10 farklı program şekli.


EPHESUS FIRÇASIZ ARAÇ YIKAMA MAKİNASI - GENEL TEKNİK VERİLERİ

TEKNİK ÖZELLİKLER
BİRİM
EPHESUS TOUCHLESS 2,5 Mt.
EPHESUS TOUCHLESS 3 Mt.
MAX.MAKİNA GENİŞLİĞİ
mt.
3,85
3,85
MAX.MAKİNA YÜKSEKLİĞİ
mt.
3,45
3,95
MAX.YIKAMA GENİŞLİĞİ
mt.
2,20
2,20
MAX.YIKAMA YÜKSEKLİĞİ
mt.
2,50
3,00
RAY UZUNLUĞU
mt.
10
11
İŞLEM HIZI
Araç / Dakika
6/12
6/12
GÖVDE RENGİ
Ral
7032-Beyaz
7032-Beyaz
ROBOWASH POMPA BASINCI
Bar
100/200
100/200
YÜKSEK BASINÇLI SU DEBİSİ
It/h
300/900
300/900
HAVA BASINCI
Bar
6
6
HAVA SARFİYATI
Lt/Dak
60/80
60/130
BESLEME SU BASINCI
Bar
3,5/4
3,5/4
B.Y. NOZUL SAYISI
Adet
18
18
TESİS SU SARFİYATI
Lt/Araç
300/350
300/350
ESİS ELEKTRİK SARFİYATI
kW/araç
0,75 / 2,50
0,75 / 2,50
STANDART VOLTAJ
V.
400+ - 10% - hz50
400+ - 10% - hz50
KURULU GÜCÜ
Kw.
49kw
49kw
İŞLEM AŞAMALARI GÜCE BİNME MAX.
Kw.
15,5kw
15,5kw
KÖPÜK SARFİYATI
Gr/dak
20
20
ŞAMPUAN SARFİYATI
Gr/dak
20
20
CİLA SARFİYATI
Gr/dak
12
12
ŞASE YIKAMA
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
KİR YUMUŞATMA SİSTEMİ
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
DURULAMA NOZULLARI
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
YAN ROBOWASH
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
PROFİL TAKİBİ WONDER-WASH
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
KÖPÜK SERME SİSTEMİ
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
CİLA SERME SİSTEMİ
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
YAN KURUTMA FANLARI
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
PROFİL TAKİBİ KURUTMA
 
OPSİYONEL
OPSİYONEL
EPHESUS Fırçasız Otomatik Araç Yakama Makinası Video Görüntüleri